Rozwój motoryki małej u dziecka

Ujrzenie na teście ciążowym wymarzonych dwóch kresek, to dla wielu kobiet przepiękny moment w życiu. Większość pań ze łzami wzruszenia obserwuje powoli rosnący brzuszek, kompletuje pierwszą wyprawkę i zastanawia się, po kim maleństwo będzie miało oczy. Pierwsze miesiące z dzieckiem bywają ciężkie. Trzeba zapoznać się z maluszkiem, zrozumieć jego potrzeby i być przy nim, kiedy jest mu źle. W kolejnych latach nieco łatwiej jest komunikować się z dzieckiem – zaczyna ono rozwijać swoją mowę, motorykę i spostrzegawczość. Warto wspierać malucha na wczesnodziecięcym etapie rozwoju poprzez różne kreatywne rozwiązania.

Jak rozwijać motorykę małą u dziecka?

Bardzo istotne jest, aby wspierać rozwój malucha. Nie chodzi o to, aby męczyć dziecko i próbować nauczyć go czytać w wieku 4 lat. Warto stawiać na aktywną formę zabawy, która pomoże maleństwu nabierać wprawy manualnej w różnych rzeczach. Poświęcanie czasu na układanki drewniane, malowanie farbami, czy wrzucanie monet do skarbonki – te wszystkie aktywności prowadzą do rozwoju motoryki małej u dziecka. Rewelacyjnie sprawdzają się również różnego rodzaju zabawy sensoryczne. Wystarczy zmieszać w misce odrobinę mąki ziemniaczanej z wodą i już powstaje masa plastyczna, która działa świetnie na receptory w dłoniach maluszka. Można zrobić z plasteliny jeża i kazać dziecku wbijać w niego wykałaczki, które będą udawały kolce.

Jakie zabawki kupować maluchowi?

Wiele zabaw może obyć się bez kupowania zabawek. Wystarczy odrobina kreatywności rodziców. Jednak większość takich zabaw wymaga obecności rodzica – lepiej nie zostawiać mniejszego dziecka samego z plasteliną, farbami, kredkami czy wykałaczkami. Dlatego warto inwestować w różnego rodzaju zabawki, którymi dziecko spokojnie może się pobawić, kiedy rodzic potrzebuje zrobić coś innego. Najlepiej sprawdzą się miękkie klocki, układanki drewniane czy puzzle. To świetny pomysł na wesołą zabawę, zwłaszcza kiedy nastają długie jesienne wieczory i nie można spędzać tyle czasu na świeżym powietrzu, co latem.