emolienty dla niemowląt

Emolienty dla niemowląt – bezpieczna pielęgnacja wrażliwej skóry

Skóra niemowląt jest bardzo wrażliwa. Łatwo ulega odparzeniom, otarciom i przesuszeniu, dlatego tak istotna jest jej prawidłowa pielęgnacja. W aptekach i drogeriach znaleźć można wiele kosmetyków dedykowanych pielęgnacji dziecięcej skóry. Dlaczego warto sięgać po emolienty dla niemowląt?

Czym są emolienty?

Emolienty to dermokosmetyki, cieszące się rosnącą popularnością w dermatologii i kosmetologii. Coraz częściej stają się również podstawą pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci. Emolienty dla niemowląt to preparaty pozwalająca na odbudowę lub ochronę naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry. Warstwa ta jest w przypadku najmłodszych nie w pełni wykształcona, przez co naskórek może łatwo ulegać przesuszeniu i podrażnieniom. Kosmetyki te natłuszczają, silnie nawilżają i zmiękczają. Skóra staje się gładka, bez widocznych zaczerwienień czy wysuszonego, łuszczącego się naskórka.

Składniki aktywne emolientów dla niemowląt

Bezpieczeństwo stosowania emolientów nawet w przypadku najmłodszych dzieci wynika z braku w ich składzie substancji mogących wywoływać alergie skórne. Preparaty te nie zawierają substancji zapachowych, barwników, związków o działaniu spieniającym, alkoholu ani konserwantów. Zamiast tego, w ich składzie znaleźć można substancje naturalne o potwierdzonym, dobroczynnym wpływie na warstwę hydrolipidową skóry. Mogą to być:

  • naturalne tłuszcze roślinne, bogate w witaminy i minerały, takie jak masło shea, olej lniany, olej sojowy czy olej z awokado;
  • silnie natłuszczające i nawilżające substancje pochodzenia zwierzęcego, np. lanolina i wosk pszczeli;
  • związki o działaniu kojącym, regenerującym uszkodzenia naskórka, takie jak pantenol lub bisabolol.

Kiedy warto stosować emolienty dla niemowląt?

Emolienty dla niemowląt to preparaty dedykowane do pielęgnacji wrażliwej skóry maluszków już od pierwszych dni życia. To najlepszy wybór w przypadku odparzeń pieluszkowych, podrażnień wywołanych kontaktem z materiałem ubranek lub wysuszeniem skóry po kąpieli. Emolienty sprawdzają się również w przypadku dzieci szczególnie wrażliwych, z objawami alergicznych reakcji skórnych lub atopowego zapalenia skóry.

Emolienty do codziennej pielęgnacji i kąpieli

Emolienty dla niemowląt występować mogą w postaci kremów, balsamów, maści lub specjalnych żeli o różnej konsystencji (szeroką gamę tego rodzaju produktów możemy znaleźć np. na Sanbello.pl). Jeśli szukamy kosmetyku do pielęgnacji całej skóry dziecka, warto wybrać delikatne mleczko lub balsam, które z łatwością rozsmarować można na dużych powierzchniach. Maści i kremy sprawdzą się idealnie w pielęgnacji skóry pod pieluszką, szczególnie narażonej na odparzenia i otarcia.

Warto pamiętać również o emolientach do kąpieli. Zastąpienie nimi tradycyjnie dodawanych do wody płynów sprawi, że skóra dziecka nie będzie ulegać przesuszeniu i i już w trakcie mycia będzie nawilżana i natłuszczana. To szczególnie ważne w przypadku najmłodszych z AZS, dla których kąpiele zwykle oznaczają silniejsze podrażnienie, zaczerwienie i uczucie ściągania skóry. Emolienty pozostawiają skórę miękką i gładką, kojąc jednocześnie uczucie pieczenia i swędzenia.