Dlaczego wybór zeszytu jest ważny?

Wiele osób bagatelizuje wybór zeszytów szkolnych, twierdząc, że to nie ma żadnego znaczenia. Zeszyt to przecież tylko kartki, po których się pisze. Nie ma nic bardziej mylnego. W rzeczywistości wybór zeszytu ma ogromne znaczenie dla każdego ucznia. Dlaczego jest ważny?

Zeszyt to motywacja

Zeszyty szkolne (https://tantis.pl/zeszyty-c5488) mogą dla niektórych uczniów być rodzajem motywacji do przyłożenia się do nauki konkretnego przedmiotu. Estetyczna okładka będzie zachęcała do tego, by uczeń nosił ze sobą zeszyt. Niektórzy twierdzą nawet, że przyjemniej jest im uczyć się z notatników, które im się podobają. Szczególnie ważne jest więc wybieranie motywujących wzorów na lekcje, które konkretnemu uczniowi sprawiają szczególnie dużo kłopotów. Dzięki nim nie będą oni negatywnie nastrajali się do przedmiotu.

Zeszyt to wyrażenie indywidualności

Nie każdy pamięta, że w szkole jest niewiele miejsca na wyrażenie własnej indywidualności. Uczniowie mają udzielać odpowiedzi z klucza, często mają nosić uniformy lub mają duże ograniczenia, co do tego, w jakich ubraniach mogą przychodzić do szkoły. W związku z tym uczniowie często mogą wyrazić się jedynie przez własne przybory szkolne. W przypadku ołówków czy długopisów nie można za bardzo zaszaleć… ale zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku okładek zeszytów. Są one dostępne w wielu różnych wariantach. Przedstawiają one ulubionych bohaterów bajek, książek lub filmów. Czasami są na nich zwierzęta lub zabawne rysunki. Każda z okładek może więc być szansą na wyrażenie siebie i pokazanie innym uczniom swoich zainteresowań i charakteru.

Kwestia niezależności

Zeszyty mogą być wykorzystywane do tego, by nauczyć najmłodszych podejmowanie decyzji. To trudna sztuka, którą warto opanować jak najwcześniej. Stąd też bardzo ważne jest, by dzieci jak najszybciej mogły otrzymać tę odrobinę niezależności, która jest dla nich bezpieczna. Uczeń, który sam wybrał swoje zeszyty szkolne, będzie czuł się bardziej dojrzały i lepiej przygotowany do rozpoczęcia roku szkolnego. W końcu sam się do niego uszykował!