Biały szum dla noworodków

Problemy ze snem dziecka są znane prawie wszystkim rodzicom. Trudno jest położyć dziecko do łóżka, budzi się co 20 minut lub odmawia spania w łóżeczku. W rzeczywistości ustanowienie snu noworodka to świetna praca i dziecko naprawdę można przyzwyczaić do chodzenia do łóżka o ósmej wieczorem, zasypiania bez piersi i spania przez całą noc 10-12 godzin z rzędu.

W tym artykule omówimy jednak ważną pomoc dla rodziców, którzy próbują uśpić swoje dziecko — biały szum. Doradcy ds. snu bardzo często zalecają używanie tego narzędzia podczas usypiania noworodka, a większość mam, które używają białego szumu, twierdzi, że to naprawdę działa. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób biały szum może pomóc dziecku i rodzicom oraz jak bezpieczne jest jego stosowanie.

Co to jest biały szum dla niemowląt?

Jako osoba dorosła pewnie nie raz zdarzyło Ci się zasnąć przy białym szumie. Na przykład hałas autostrady przy otwartym oknie lub wentylator pracujący w mieszkaniu. Jest to biały szum, czyli dźwięk tła, który ma wysokie, średnie i niskie tony, i jest równomiernie rozłożony, o tej samej głośności, bez żadnych zmian.

W naszym życiu ciągle spotykamy się z tym hałasem. Jest to szum tłumu, szum deszczu, wodospadu, szmer rzeki, odgłos pracującej suszarki do włosów, odkurzacza, klimatyzatora, trzask ognia i inne. Jednak o ile na dorosłych taki hałas nie zawsze działa uspokajająco, a czasem wręcz przeciwnie uniemożliwia zaśnięcie, o tyle dla noworodka ten monotonny dźwięk jest bardziej znajomy niż cisza i pomaga się uspokoić.

Przez cały czas, kiedy dziecko znajdowało się w łonie matki, nie było w zupełnej ciszy. Słyszało bicie serca matki, jej oddech, krew przepływającą przez jej naczynia krwionośne, szmer jelit, a także wiele dźwięków z zewnątrz rozmowy, muzykę i inne. Cały ten hałas brzmiał stale i miarowo. Dziecko jest przyzwyczajone do tego tła, więc cisza, w której rodzice próbują położyć je do łóżka, może je przestraszyć.

Korzyści płynące z zastosowania białego szumu u niemowląt

Przeprowadzono badania nad bezpieczeństwem stosowania białego szumu u noworodków i niemowląt w pierwszym roku życia. Wykazano, że biały szum jest skuteczny i bezpieczny nie tylko w odniesieniu do snu dziecka, ale także w odniesieniu do kolki niemowlęcej jako główna metoda niefarmakologiczna.

Biały szum może być stosowany podczas drzemek dziecka w ciągu dnia i podczas snu w nocy, jeśli konieczne jest “zamaskowanie” obcych dźwięków. Jest on najbardziej skuteczny w ciągu pierwszych 12 tygodni życia noworodka, ale badania nie wykazały żadnych ograniczeń wiekowych dotyczących jej wprowadzania. Mówiąc prościej, jeśli nie wprowadziłeś białego szumu przed ukończeniem przez dziecko szóstego miesiąca życia, nigdy nie jest za późno, aby spróbować. Prześledźmy więc punkt po punkcie korzyści płynące z zastosowania białego szumu u noworodka.

  • Pomaga to dziecku się uspokoić. Jeśli dziecko płacze przez dłuższy czas, a matka nie może go uspokoić poprzez kołysanie lub karmienie piersią, nie może w żaden sposób odwrócić jego uwagi, pomocne może być włączenie białego szumu. Wiele matek opowiada historie o tym, jak nagle uspokajają się dzieci, gdy wchodzą do łazienki, w której płynie woda z kranu.
  • Przyspiesza zasypianie. Potwierdziły to badania, w których większość dzieci była w stanie zasnąć przy białym szumie w ciągu pięciu minut, podczas gdy w grupie kontrolnej, w której nie stosowano szumu, tylko 25% dzieci zasypiało w tym samym czasie.
  • Poprawia jakość i głębokość snu. Przy stosowaniu białego szumu noworodek nie budzi się co 20 minut, na co często skarżą się matki. Rozwiązuje problem fragmentarycznego snu, staje się on dłuższy, dziecko lepiej śpi.
  • Pomaga maskować obce hałasy. Jest to szczególnie znane matkom, które mają już starsze dzieci, które przeszkadzają im w zabawie w usypianie młodszych. Remont u sąsiadów, głośne dźwięki z ulicy lub goście w sąsiednim pokoju również nie pozwalają dziecku spać. Włączenie białego szumu zamaskuje te odgłosy i pomoże rozwiązać problem.
  • Pomaga to matce odpocząć i zrelaksować się. Dzięki lepszej jakości snu z białym szumem matka ma więcej czasu dla siebie, aby zająć się obowiązkami domowymi lub po prostu odpocząć. Co więcej, sama kobieta łatwiej zasypia przy takim hałasie po ciężkim dniu.