Nauka dla najmłodszych – jak działa pompa próżniowa?

To jedno z tych urządzeń, bez których ciężko byłoby dziś żyć, a które prawie w ogóle nie jest zauważane. Pompy próżniowe – bo o nich mowa – mają zastosowanie w różnego rodzaju gałęziach przemysłu, a spotkać je można najczęściej w przemyśle spożywczym, tekstylnym, papierniczym, czy chemicznym. Na co dzień najczęściej natknąć się na nie można w samochodach, gdzie odpowiadają między innymi za wspomaganie hamulców, czy w systemach klimatyzacji. Słowem – wszędzie tam, gdzie wymagane jest wytworzenie podciśnienia, potrzebna jest pompa próżniowa. Podciśnienie z kolei jest to ciśnienie o mniejszej wartości, w wyżej wymienionych przypadkach od ciśnienia atmosferycznego.

Pompy próżniowe dzielą się na: magnetyczne, jonowo-sorpcyjne, jonowo-magnetyczne, objętościowe, strumieniowe, adsorpcyjne, jonowe, kondensacyjne i molekularne. Wykorzystuje się różne pompy, w zależności od poziomu próżni jaki chce się uzyskać. Wiadomo, że różne technologie potrzebują innego poziomu próżni.

W samochodzie pompa próżniowa odpowiada za wytworzenie podciśnienia w konkretnych układach. Najczęściej są napędzanie przez wał korbowy silnika. W pojazdach najczęściej występują pompy wyporowe i tłokowe, a dzięki nim prawidłowo może działać zaworu EGR, czyli urządzenie kontrolujące poziom spalin, jakie generuje samochód, czy na przykład wspomaganie hamulców, które ułatwia szybsze i skuteczniejsze zatrzymanie auta. Ciekawostką jest, że jeśli chodzi o pompy próżniowe wykorzystywane w motoryzacji, można natknąć się na nazwę “pompa Vacum”.

Jak widać pompy próżniowe, choć niewidoczne mają bardzo duże znaczenie. Bez nich wiele urządzeń nie działałoby tak wydajnie, a nawet nie mogłoby działać wcale. Ich przydatność w samochodach, w układach klimatyzacji, czy innych układach chłodzenia, które występują na przykład w lodówkach jest nie do zastąpienia.