Smoczek ortodontyczny, Soothie, Avent, 2pak, 3m+

Czy dziecko potrzebuje smoczka?

Smoczki dla dzieci to niezwykle kontrowersyjny temat. Niektórzy rodzice robią ich odpowiednio duże zapasy jeszcze na długo przed narodzinami dziecka, podczas gdy inni ani myślą o kupieniu choćby jednego. Czy jest on faktycznie potrzebny i dlaczego dziecko może w ogóle kiedykolwiek go chcieć mieć?

Z czego wynika potrzeba ssania?

Nie ma jednej, sprawdzonej i potwierdzonej zależności czy dane dziecko będzie kiedykolwiek chciało ssać smoczka. Jedne dzieci tego nie potrzebują a inne wręcz przeciwnie. Wiadomo jednak, że dziecko, które ma silną chęć ssania smoczka, kieruje się instynktem, w który wyposażyła nas wszystkich matka natura. Jest to odruch związany z bezpieczeństwem i przetrwaniem, który obserwowany jest jeszcze w łonie matki.

Dlaczego warto stosować?

No dobrze, lecz właściwie to dlaczego warto stosować smoczki dla niemowląt? Co one konkretnie dają? Warto je zawsze mieć przy sobie, ponieważ ssanie znacznie uspokaja dziecko, powoduje ono u niego wzrost poczucia bezpieczeństwa i uspokojenie.
Warto pamiętać jednak o tym, że dobry smoczek dla dzieci, który jest wybawieniem podczas trudnych chwil, z czasem, zamiast uspokajać, stanie się źródłem wielu frustracji. Chodzi oczywiście o moment, gdy konieczne stanie się odstawienie smoczka. Mimo jednak to warto się na niego zdecydować, ponieważ oprócz samego aspektu uspokajającego, ssanie smoczka ma również ogromny wpływ na pobudzenie mózgu do działania, budowanie emocji, gospodarski hormonalnej, a nawet odpowiednie wykształcenie organów wewnętrznych. Nie każde dziecko będzie go potrzebowało, lecz jeśli nasze tak, nie powinno się stawać mu na drodze.